Podsumowanie sezonu 2022

Rok 2022 był bardzo udany dla lekkoatletów Uczniowskiego Klubu Sportowego OLIMPIJCZYK. Zawodnicy naszego klubu brali udział w ponad 50 zawodach różnej rangi w całej Polsce i za granicą kończąc sezon z imponującym dorobkiem medalowym:
• 4 medale imprez międzynarodowych
• 23 medale Mistrzostw Polski
• 22 medale Mistrzostw Województwa

Medale imprez międzynarodowych to zasługa zawodników sekcji paralekkoatletycznej. W listopadzie w portugalskim Monte Gordo odbyły się IWAS WORLD GAMES, w których Faustyna Kotłowska zdobyła 2 medale: brązowy w pchnięciu kulą oraz srebrny w rzucie dyskiem ustanawiając nowy rekord świata w klasie startowej F64 z wynikiem 39,26m.

W lipcu w Krakowie podczas MISTRZOSTW EUROPY VIRTUS Łukasz Walczak zdobył dwa srebrne medale w konkursach pchnięcia kulą i rzutu dyskiem, a Daniel Pek wywalczył 4 miejsce w biegu na 1500m.

Osiem medali zdobyli zawodnicy sekcji z niepełnosprawnościami w czerwcowych PARALEKKOATLETYCZNYCH MISTRZOSTWACH POLSKI w Szczecinie.
• Złoty medal zdobył Daniel Pek w biegu na 1500m
• Srebrne medale wywalczyli: Daniel Pek na 400m, Faustyna Kotłowska w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą
• Brązowe medale zdobyli: Damian Żołądek w biegach na 100m i 400m, Faustyna Kotłowska w rzucie oszczepem oraz sztafeta 4x100m w składzie: Oskar Wilma, Amadeusz Reiss, Daniel Pek i Damian Żołądek.
Wysokie lokaty w tych zawodach zajmowali także: Robert Hinc (4 miejsce w rzucie dyskiem), Robert Zblewski (5 miejsce w rzucie maczugą), Łukasz Walczak (4 miejsce w pchnięciu kulą), Amadeusz Reiss (5 miejsce na 1500m), Oskar Wilma (8 miejsce na 400m).

W majowych MISTRZOSTWACH POLSKI SPRAWNI-RAZEM w Krakowie zawodnicy UKS Olimpijczyk zdobyli 7 medali.
• Dwa złote medale w biegach na 400m i 800m wywalczył Daniel Pek
• Złoty medal w dysku oraz srebrny w kuli zdobył Łukasz Walczak
• Dwa brązowe medale wywalczył w biegach na 1500m i 5000m Amadeusz Reiss
• Brązowy medal w sztafecie 4x100m zdobyli startujący w reprezentacji województwa pomorskiego: Piotr Kiełpin i Daniel Pek.

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW U18, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Bielsku-Białej w lipcu to wspaniały sukces Kacpra Jaszewskiego na 1500m, który zdobył brązowy medal. Kamil Fąferko zajął punktowane 20 miejsce na dystansie 3000m.

PARALEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW rozegrano w maju w Kozienicach z udziałem dwójki zawodników Olimpijczyka. Znakomicie spisał się Maciej Jutrzonka, który zdobył trzy złote medale w konkurencjach rzutu dyskiem i oszczepem oraz pchnięciu kul. Bardzo dobrze zaprezentował się także Oskar Wilma, zdobywając srebro na 400m i brąz w skoku w dal.

MISTRZOSTWA POLSKI ZRZESZENIA LZS w Białymstoku w czerwcu to znakomity występ Kacpra Jaszewskiego, który zdobył dwa złote medale w biegach na 800m i 1500m w kategorii juniorów U18. Jakub Makurat wywalczył 5 miejsce w rzucie dyskiem oraz 9 miejsce w pchnięciu kulą w kategorii U20.

W HALOWYCH MISTRZOSTWACH POLSKI JUNIORÓW, które obyły się w lutym w Rzeszowie, wystartował Kacper Jaszewski, który wywalczył wysokie 5 miejsce na dystansie 1000m.

W listopadowych MISTRZOSTWACH POLSKI W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH w Oleśnie przynależność do najlepszych juniorów w kraju potwierdził Kacper Jaszewski, zajmując 6 miejsce na dystansie 3km wśród juniorów U18. W biegu na 5km juniorów U18 Kamil Fąferko zajął punktowane 32 miejsce.

HALOWY PUCHAR POLSKI SPRAWNI-RAZEM w lekkiej atletyce odbył się w grudniu w Arenie Toruń. Jedyny złoty medal zdobył niezawodny Daniel Pek w biegu na 400m. Bardzo dobrze na tych zawodach spisał się Estera Roszman, zdobywając dwa srebrne medale w biegach na 60m i 200m. Srebrne medale wywalczyli: w pchnięciu kulą Łukasz Walczak i w biegu na 1500m Amadeusz Reiss. Wysokie lokaty zajmowali także: Oskar Wilama, dwa razy na 4 miejscu w biegach na 600m i 200m oraz Piotr Kiełpin 5 miejsce na 200m i Adrian Bielski 5 miejsce na 1500m.

Dorobek medalowy lekkoatletów UKS Olimpijczyk w zawodach rangi wojewódzkiej w 2022 roku rozpoczął się w styczniu w HALOWYCH MISTRZOSTWACH OKRĘGU POMORSKIEGO JUNIORÓW rozegranych w Arenie Toruń. Złoty medal zdobył Kacper Jaszewski w biegu na 600m w kategorii U18, Jakub Makurat zdobył srebro w pchnięciu kulą w kategorii U20. W skoku w dal srebro wywalczył Kamil Fąferko, a brąz Jakub Olszewski. Na 5 miejscu rywalizację na 300m ukończyła Amelia Pobłocka.

W sezonie letnim i jesiennym w mistrzostwach województwa zawodnicy ze Skorzewa zdobyli jeszcze 15 medali.

W majowych MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA SPRAWNI-RAZEM w Wejherowie zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną wywalczyli 3 medale: Oskar Wilma, dwa srebra na 100m i 300m oraz Amadeusz Reiss złoty medal na 1000m.

Także w maju odbyły się w Słupsku MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO ZRZESZENIA LZS, w których lekkoatleci ze Skorzewa zdobyli 2 medale: Złoty w biegu na 800m wywalczył Kacper Jaszewski, a brązowy na 400m Julita Troka.

W maju i czerwcu i wrześniu na stadionie GOS w Gdańsku w MISTRZOSTWACH OKRĘGU POMORSKIEGO w kategoriach młodzieżowych U12, U14, U18 i U20 łącznie zdobyli 7 medali:
Filip Lepak – medal brązowy na 1000m U12
Jakub Makurat – dwa srebra w kuli i dysku U20
Kacper Jaszewski – brąz w biegu na 800m U18
Kamil Fąferko – srebro w biegu na 3000m U18
Jakub Olszewski – brąz w skoku w dal U18
Maksymilian Makurat – srebro w kuli U14

Dwa medale zawodnicy Olimpijczyka zdobyli także w FINALE WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADY w maju w Chojnicach: Kacper Jaszewski zdobył złoty medal na 1500m, a Jakub Makurat brąz w pchnięciu kulą.

Podczas listopadowych MISTRZOSTW OKRĘGU POMORSKIEGO W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH w Ustce złoty medal zdobył Kacper Jaszewski na dystansie 2km w kategorii U18.

MEMORIAŁ KAMILI SKOLIMOWSKIEJ – MITYNG DIAMENTOWEJ LIGI w Chorzowie Dwójka zawodników Daniel Pek i Damian Żołądek oraz trener Dawid Żołądek zostali zaproszeni na to wspaniałe wydarzenie. Zawodnicy startowali w biegu paraolimpijczyków na 100m.

IMPREZY ORGANIZOWANE PRZEZ UKS OLIMPIJCZYK W 2022 ROKU:

IV BIEG DO PUSTEGO GROBU – w drugi dzień Świąt Wielkanocnych o 6:30 rano ponad 100 uczestników wyruszyło w Skorzewie na 6,5km trasę, aby aktywnie i zdrowo spędzić czas, jednocześnie wspierając cel charytatywny. W tym roku pomoc trafiła do kościerskiego hospicjum.

MISTRZOSTWA SKORZEWA W 4-boju lekkoatletycznym – Kilkadziesiąt dzieci w maju wzięło udział w lekkoatletycznym czwórboju, rywalizując w dwóch kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców klas 1-4 i 5-8.

MIKOŁAJKOWE HALOWE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE – na podsumowanie roku kilkadziesiąt dzieci wzięło udział w halowych zawodach lekkoatletycznych z podziałem na dwie kategorie dziewcząt i chłopców z klas 1-4 i 5-8.

ZAJĘCIA TRENINGOWE – w klubie trenuje blisko 60 zawodników w 4 grupach pod okiem czwórki trenerów: Moniki i Łukasza Kujawskich, Dawida Żołądka oraz Leszka Zblewskiego. Najmłodsza grupa dzieci z klas 1-4, grupa starsza z klas 5-8 w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego!, grupa juniorów uczniów ze szkół średnich oraz grupa osób z niepełnosprawnościami.

SPONSORZY i PARTNERZY, bez których działalność klubu byłaby niemożliwa:

 • Gmina Kościerzyna
 • Ministerstwo Sportu – Program KLUB
 • Visline
 • Eko-Pil
 • Bud-Kon
 • PB Górski
 • Powiat Kościerski
 • Pomorski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki
 • Pomorskie Zrzeszenie LZS
 • Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START
 • Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe SZANSA-START Gdańsk
 • Aqua Centrum

Podziękowania kierujemy także do rodziców i wolontariuszy, którzy pomagają w prowadzeniu zajęć oraz w wyjazdach na zawody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *